آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

نرخ موبایلنرخ موبایل
485 بازدید
آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ

به تازگی هندزفری خریده اید یا درصدد خرید یکی از آنها هستید؟ اگر چنین است، پس احتمالا عبارت فناوری نویز کنسلینگ حداقل برای یک بار هم که شده به گوش تان خورده است. آیا چیزی راجع به آن میدانید؟ میدانید چه کاربردی دارد و اصلا وجود آن چه مزایایی را برای شما به همراه خواهد داشت؟ البته به تازگی گفته میشود استفاده طولانی مدت از این قابلیت برای گوش مضراتی دارد. به نظر شما صحت دارد؟

فناوری نویز کنسلینگ چیست؟

به صورت مختصر، نویز کنسلینگ (Noise Cancelling) که بعضا از آن با عبارت نویز کنسلیشن (Noise Cancellation) نیز یاد میشود، عبارت است از استفاده از پردازشگرهای الکترونیکی در گجت به منظور حذف اصوات مزاحم و اضافه اطراف.

به عبارت دیگر، زمانی که از گجتی استفاده میکنید که به این فناوری مجهز است، نه تنها شما واضح تر از قبل و بدون شنیدن صدای اطراف، اصوات در حال پخش را میشنوید، بلکه اگر در حال مکالمه باشید، فردی که پشت خط قرار دارد نیز صدای شما را واضح تر خواهد شنید.

فناوری نویز کنسلینگ چگونه عمل میکند؟

روند شنیدن یک صدا بدین شکل است: اصوات به شکل امواج ارتعاشی به محض آن که تولید میشوند، از میان مولکول های هوا عبور کرده و وارد گوش ما میشوند. پس از آن طی انجام یک عملیات، مغز ما آن موج را به شکل یک صدا تشخیص داده و صدا شنیده میشود.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ

فناوری نویز کنسلینگ نیز درست از همین تعریف استفاده میکند. این تکنولوژی میتواند درست زمانی که هندزفری یا هدفون روی گوش خود داریم، امواجی که به سمت ما هدایت میشوند را خنثی کنند. از این رو، امکان شنیدن صداهای مزاحم اطراف ما را به صفر میرسانند.

برای درک بهتر قابلیت حذف نویز، عدد صفر را در نظر داشته باشید. اگر به صفر، 1 عدد اضافه و سپس از حاصل آن 1 عدد کم کنیم، چه میشود؟ باز هم به عدد صفر میرسیم. عملکرد این فناوری درست به همین شکل است. در واقع، Noise Cancelling منجر به ایجاد سکوت نمیشود، بلکه نویزها و صداهای اضافه اطراف را به گونه ای خنثی میکند تا کاربر تنها صدایی که از هدفون پخش میشود را بشنود.

البته این فناوری 100% باعث این اتفاق نمیشود. چرا که بهترین هندزفری ها نیز نمیتوانند به صورت کامل نویزها را از بین ببرند. آنها تنها میتوانند میزان آن ها را به حداقل برسانند.

از طرف دیگر، فناوری نویز کنسلینگ بیشتر روی اصواتی که فرکانس پایین دارند، میتواند کارساز باشد. از این رو، چندان نمیتوان روی حذف صداهایی با فرکانس بالا حساب کرد. منظور از صدا با فرکانس بالا، صدای انسان ها است. به همین منظور، اگر میخواهید با کمک این نوع از هندزفری ها دیگر صدای گریه یک کودک در هواپیما شما را اذیت نکند، باید بدانید که چندان گزینه مناسبی برایتان نخواهد بود.

قابلیت حذف نویز در کدام بخش از گجت به کار برده میشود؟

به صورت کلی، این فناوری در دو قسمت از یک گجت مورد استفاده قرار میگیرد اولین بخش خود هدفون است و دومین مورد نیز میکروفون آن.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ

تعبیه قابلیت حذف نویز در هدفون

تعبیه این قابلیت در هدفون، درست همان چیزی است که با شنیدن قابلیت نویز کنسلینگ در ذهن ما تداعی میشود. برای مثال، AirPods Pro به این تکنولوژی مجهز است و این امر بدین معناست که کاربر بدون اینکه نگران شنیدن صداهای مزاحم اطراف باشد، میتواند به موسیقی یا پادکست در حال پخش گوش دهد یا مکالمه خود را انجام دهد. در حقیقت، با این کار، تمرکز فرد دیگر به خاطر صداهای مزاحم از بین نخواهد رفت.

این قابلیت میتواند در موقعیت هایی همچون سفرهای هوایی طولانی به کاربر کمک کند تا دیگر صدای موتور هواپیما را نشنود.

تعبیه قابلیت حذف نویز در میکروفون

تعریفی که برای فناوری نویز کنسلینگ چیست عنوان کردیم، در این بخش پاسخگو نیست. میکروفون هایی که به این قابلیت مجهز اند، باعث میشوند تا تنها صدایی که به هنگام مکالمه انتقال می یابد، صدای فرد باشد، نه صدای فرد به همراه صدای اطراف او. در واقع، این امر بیشتر به نفع فردی خواهد بود که پشت تلفن، با شما صحبت میکند. البته این قابلیت چندان جدید نیست و آن را در بیشتر تلفن های همراه هوشمند میتوانیم ببینیم.

انواع نویز کنسلینگ

شاید جالب باشد بدانید این تکنولوژی در دو نوع اکتیو (Active) و پسیو (Passive) وجود دارد.

نویز کنسلینگ پسیو

منظور از نویز کنسلینگ پسیو، قابلیت حذف نویزی است که به دلیل بدنه فیزیکی یک هدفون ایجاد میشود. هدفون ها وجود دارند که- برای مثال- به خاطر جنس فومی که روی گوشی خود دارند، تا حدودی میتوانند مانع از ورود صدا گردند.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ

این قابلیت بیشتر روی کاهش صداهایی میتواند تاثیر بگذارد که فرکانس بالایی دارند. امروزه هدفون های موسیقی یا هدست های اداری به این قابلیت مجهز هستند.

نویز کنسلینگ اکتیو

نویز کنسلینگ اکتیو از تکنولوژی پیشرفته تری بهره میبرد. به صورت خلاصه، فناوری نویز کنسلینگ اکتیو الگوی اصواتی که وجود دارند را تشخیص داده و آنالیز میکند. سپس شبه آینه ای ایجاد میکند تا سیگنال های ضدصدا را تولید کرده و امواج ورودی را خنثی نمایند. نتیجه نیز بدین صورت است که سطح صدای مزاحمی که فرد ممکن است بشنود، تا حد زیادی کاهش پیدا میکند.

فناوری نویز کنسلینگ بیشتر مناسب چه افرادی است؟

  • اگر اهل سفر هستید و برای مدت زمان طولانی سوار وسایلی همچون هواپیما، قطار یا اتوبوس میشوید
  • اگر زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده میکنید
  • اگر بیشترین کاربرد هندزفری برای شما در زمانی است که نیاز به تمرکز بیشتر دارید
  • اگر میخواهید کیفیت مکالمه های شما ارتقاء یابد

یا اگر به صورت کلی در موقعیتی قرار دارید که استفاده از چنین گجت هایی به کمک شما خواهند آمد، حتما آن ها را خریداری کنید. البته در چنین شرایطی ناچار به پرداخت هزینه بیشتری هستید، اما مطمئن باشید به تمام هزینه های ممکن می ارزد.

مزایا و معایب استفاده از Noise Cancelling

فناوری نویز کنسلینگ اگر چه مزایای زیادی دارد؛ اما نمیتوان آن را بی عیب دانست.

مزایای خرید این دست از گجت ها

  • افزایش تمرکز
  • ارتقاء سطح کیفی مکالمات
  • لذت بیشتر شنیدن صدای موسیقی یا پادکست

معایب بهره مندی از این فناوری

  • پرداخت هزینه بیشتر
  • کم کردن عمر باتری
  • خطرآفرین بودن به دلیل اطلاع نداشتن از اطراف

حالا که کاملا این فناوری را مورد بررسی قرار دادیم و با همه جنبه های آن آشنا شدیم، بدون شک راحت تر میتوانیم نسبت به خرید گجت هایی که از آن پشتیبانی میکنند، تصمیم بگیریم. بنابراین، در صورتی که قصد خرید چنین هندزفری هایی را دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا با 5 تا از بهترین هدفون های بازار که تکنولوژی Noise Cancelling در خود هدفون تعبیه شده، آشنا شویم.

آشنایی با 5 گجت برتر در زمینه Noise Cancelling

1.      AirPods Pro

به جرات میتوان گفت AirPods Pro اپل یکی از بهترین هندزفری های بی سیمی است که این شرکت ساخته که به فناوری نویز کنسلینگ نیز مجهز است. البته به جز تعبیه این فناوری که بدون شک یکی از نیازهای ابتدایی کاربران امروزی محسوب میشود، اپل در طراحی آن نیز سعی داشته تا نوآوری ایجاد نماید و نمای کلی آن را از AirPods کلاسیک جدا کند. در حقیقت، همین موارد است که این ایربادز را به یکی از بهترین انتخاب هایی تبدیل میکند که هر فرد میتواند داشته باشد.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

البته به جز آن، از آنجایی که سیستم عامل آن در سپتامبر سال 2021 ارتقاء یافته، عملکرد این محصول نیز بسیار بهتر از قبل گشته است. برای مثال، کیفیت مکالمات بهبود یافته، امکان شنیدن نوتیفیکیشن با Siri فراهم آورده شده و این محصول میتواند با اپ Find My نیز به خوبی کار کند.

در ادامه با دیگر مشخصات این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد:

وزن هدفون

5.4 گرم

وزن کیس

45.6 گرم

عمر باتری در زمان روشن بودن نویز کنسلینگ

5 ساعت

بلوتوث

نسخه 5.0

قابلیت ها

میکروفون نویز کنسلینگ، حالت Transparency mode و Adaptive EQ،  پشتیبانی از دستیار صوتی، شتاب سنج با تشخیص حرکت، امکان شارژ بیسیم کیس با استاندارد Qi

مقاومت در برابر آب

پشتیبانی از استاندارد IPX4

2.      Samsung Galaxy Buds Pro

ایربادز بعدی که از فناوری نویز کنسلینگ نیز بهره میبرد ، Galaxy Buds Pro سامسونگ است. در واقع، سامسونگ با انتشار این محصول نشان داد که در این صنعت نیز بسیار پیشرفت کرده است و به هیچ عنوان تمایلی به عقب نشینی ندارد.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

Galaxy Buds Pro به دلیل بهره مندی از میکروفون های باکیفیت تر، نسبت به مدل های پیشین خیلی بهتر میتواند صدا را انتقال دهد. در حقیقت، این کار را با کیفیت بسیار بالاتر انجام میدهد. همچین از صدای فضایی و اتصال مولتی پوینت نیز پشتیبانی میکند. مواردی که اثبات میکند این محصول واقعا مستحق قرار گرفتن در فهرست بهترین گجت های نویز کنسلیشن را دارد.

البته توجه داشته باشید میزان نویز کنسلینگ چندان در آن نسبت به AirPods Pro بالا نیست؛ اما باز هم در مقایسه با دیگر گجت های مشابه، در این زمینه حرفی برای گفتن دارد. علاوه بر آن، با توجه به قیمتی که برای آن میپردازید و کیفیتی که دریافت میکنید، Galaxy Buds Pro سامسونگ میتواند جز بهترین هندزفری های دارای فناوری نویز کنسلینگ باشد.

دیگر مشخصات این فناوری عبارتند از:

وزن هدفون

6.3 گرم

وزن کیس

44.9 گرم

عمر باتری در زمان روشن بودن نویز کنسلینگ

4 ساعت

بلوتوث

نسخه 5.0

قابلیت ها

میکروفون نویز کنسلینگ، اسپیکر دوگانه، ووفر 11 میلیمتری برای ارتقاء کیفیت صدای بم، دارای درایورهای ساخت AKG، شتاب سنج، مجاورتی، ژیروسکوپ، اثر هال، پشتیبانی از دستیار صوتی، پشتیبانی از شارژ بی سیم Qi، حالت Ambient Sound

مقاومت در برابر آب

پشتیبانی از استاندارد IPX7

3.      Samsung Galaxy Buds 2

Galaxy Buds 2 سامسونگ در مقایسه با مدل های ابتدایی این گجت ها، واقعا پیشرفت کرده و بهبود یافته است. این امر تنها به دلیل بهره مندی از قابلیت حذف نویز نیست؛ چرا که به جز آن، به دلیل طراحی ارگونومیک خود به سادگی در گوش فرد جای میگیرند و در استفاده های طولانی مدت، منجر به اذیت شدن گوش کاربر نمیشوند.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

علاوه بر آن، کیفیت انتقال صدا در آنها بسیار بهتر شده است و این امر، Galaxy Buds 2 را قادر به رقابت با دیگر نمونه های خوب و مشابه موجود در بازار مینماید. با این حال، توجه داشته باشید اگر گوشی فعلی شما از شرکت سامسونگ است، تجربه کاربری بهتری در ذهن تان ثبت خواهد شد. در غیر این صورت، شاید دیگر موارد موجود در این لیست به کمک شما بیایند.

از دیگر مشخصات این ایربادز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن هدفون

5 گرم

وزن کیس

41.2 گرم

عمر باتری در زمان روشن بودن نویز کنسلینگ

5 ساعت

بلوتوث

نسخه 5.2

قابلیت ها

میکروفون نویز کنسلینگ،  شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورتی، اثر هال، VPU

مقاومت در برابر آب

پشتیبانی از استاندارد IPX2

4.      Bose QuietComfort Earbuds

بدون شک هندزفری Bose QuietComfort Earbuds یکی از بهترین گجت های پوشیدنی است که میتوانید تهیه کنید و به فناوری نویز کنسلینگ مجهز است. البته متاسفانه همان قدر که این محصول از کیفیت بالایی برخوردار است، باید برای داشتن آن هزینه بیشتری را نیز بپردازید.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

این ایربادز در زمانی که قابلیت حذف نویز روشن است، عملکرد خوبی را از خود شنان میدهد. البته این امر از نام آن نیز کاملا مشخص است. از طرف دیگر، جزو یکی از قدرتمندترین هندزفری های بیسیم قرار میگیرد و علت آن بهره مندی از تکنولوژی جدید، از جمله بلوتوث نسخه 5.1 است.

با این حال، پیش از خرید حتما طراحی این محصول را مورد بررسی قرار دهید. اگر چه میتواند کامل در گوش جای بگیرید، اما ظاهری شبیه به دیگر هندزفری هایی که تا به امروز دیده بودیم، ندارد. البته رنگ مات آن نیز زیبایی آن را دوچندان کرده است.

دیگر مشخصات این هندزفری عبارتند از:

وزن هدفون

8.5 گرم

عمر باتری در زمان روشن بودن نویز کنسلینگ

5.5 ساعت

بلوتوث

نسخه 5.1

قابلیت ها

میکروفون نویز کنسلینگ،  Trancparency Mode، صدای Hi-Fi، اکولایزر تطبیق پذیر، امکان شارژ بی سیم با Qi

مقاومت در برابر آب

پشتیبانی از استاندارد IPX4

5.      Sony WF-1000XM4

هندزفری بعدی که به دلیل مجهز بودن به فناوری نویز کنسلینگ میان افراد بسیار مشهور است، ایربادز Sony WF-1000XM4 است. این هندزفری نه تنها به دلیل فناوری و نرم افزار، بلکه سخت افزار باکیفیت و مرغوب در این لیست قرار گرفته است. مواد مصرفی در این هندزفری به گونه ای است که هیچ نگرانی برای کاربر به جای نمیگذارد.

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ | معرفی 5 گجت برتر در این زمینه

از طرف دیگر، به دلیل طراحی ارگونومیک، اصلا گوش کاربر را در استفاده های طولانی مدت اذیت نمیکند. کیفیت صدای انتقال داده شده نیز در آن بسیار بالاست. البته به جز کیفیت صدا، دیگر قابلیت های آن نیز در مقایسه با مدل های پیشین ساخته شده توسط این شرکت، آن را به یکی از بهترین هندزفری ها تبدیل کرده است.

از جمله قابلیت ها و مشخصات فنی این هندزفری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن هدفون

7.3 گرم

وزن کیس

41 گرم

عمر باتری در زمان روشن بودن نویز کنسلینگ

8 ساعت

بلوتوث

نسخه 5.2

قابلیت ها

حذف صدای باد به هنگام دویدن، پشتیبانی از دستیار صوتی، امکان شارژ بی سیم با Qi، Ambient Sound، Bone Sensor، فناوری Quick Attention برای صحبت با دیگران بدون نیاز به برداشتن هدفون، اتصال سریع fast pair، فناوری صدای تطبیقی برای تنظیم صدا بر مبنای رفتار کاربر

مقاومت در برابر آب

پشتیبانی از استاندارد IPX4

دسته بندی مقالات بررسی نرم افزار
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت