Fast Charge (فست شارژ) چیست و کدام گوشی‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند؟

نرخ موبایلنرخ موبایل
462 بازدید
fast charge چیست و کدام گوشی ها از آن پشتیبانی میکنند؟

در دنیای گوشی‌های هوشمند که رقابت بالایی در جریان است، کاربران با وسواس تمام قابلیت‌هایی را که یک گوشی هوشمند دارد، مورد بررسی قرار می‌دهند. از اندازه نمایشگر و قدرت پردازش گرفته تا کیفیت دوربین، همه را ارزیابی میکنند تا با کمک آن بهترین گوشی را بخرند. یک قابلیت نسبتا جدید در گوشی‌های مدرن، فناوری Fast Charge یا شارژ سریع است. فناوری که به کاربر اجازه می‌دهد گوشی خود را در یک زمان محدود، سریع‌تر شارژ کند. قابلیتی که در زندگی شلوغ امروزی این ویژگی بسیار مفید است.

واقعا خود شما دوست ندارید گوشی‌تان را به جای چند ساعت، در عرض چندین دقیقه شارژ کنید؟ البته که این امر به همین سادگی نیست. چون استانداردهای شارژ ترکیب پیچیده‌ای از شیمی و فیزیک محسوب می‌شوند و هر کدام محدودیت‌های خود را دارند. البته باید مشکلات ناسازگاری را نیز در نظر بگیریم.

ماجرا زمانی بدتر می‌شود که هر برند موبایل دوست دارد با استفاده از برچسب‌های مختلف روی فناوری شارژ سریع خود، کاربران را گیج‌تر کند.

بنابراین فناوری فست شارژ چیست، چطور عمل می‌کند و چقدر سریع گوشی شما را شارژ خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم برای پاسخ به این سوالات، محبوب‌ترین استانداردهای fast charge بازار را بررسی کنیم و تمام اطلاعات را در مورد استانداردهایی مانند Adaptive Fast Charging سامسونگ، Warp Charge وان پلاس و سایر استانداردها در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

فست شارژ چطور عمل می‌کند؟

قبل از معرفی استانداردهای شارژ سریع، بهتر است در ابتدا از مباحثی پایه تر شروع کنیم. هر گوشی هوشمندی یک باتری دارد و هر باتری کم یا بیش به یک شکل جریان برق را تحویل می‌دهد.

سلول‌های باتری از دو الکترود (یکی مثبت و دیگری منفی) تشکیل شده اند و یک الکترولیت واکنش‌هایی را کاتالیز می‌کند که ترکیبات را به مواد جدید تبدیل می‌کند.

سلول باتری ها در نحوه عملکرد fast charge

به مرور زمان یون‌ها (اتم‌هایی که چند یا بیشتر از چند الکترون دارند)، الکترودها را تشکیل می‌دهند که نتیجه آن هدایت جریانی از الکترون‌ها به پایانه خارجی منفی باتری و تامین بار الکتریکی گوشی شما است.

در باتری‌های غیر قابل شارژ، این واکنش‌های شیمیایی تنها یک مرتبه رخ می‌دهند؛ اما در باتری‌های لیتیوم یونی قابل شارژ که در قلب گوشی‌های هوشمند قرار گرفته اند، واکنش‌های مورد نظر برگشت‌پذیر هستند.

زمانی که شارژ باتری خالی می‌شود، واکنش شیمیایی الکتریسیته تولید می‌کند و زمانی که باتری مجددا شارژ می‌شود، واکنش‌های شیمیایی جریان توان را جذب می‌کنند.

فست شارژ یعنی چه؟

حالا که نحوه شارژ شدن و خالی شدن شارژ باتری‌ها را متوجه شدید، باید برای درک نحوه عملکرد fast charge اطلاعات کمی هم در مورد چیزی به اسم کنترلر شارژ داشته باشید.

باتری‌ گوشی‌های هوشمند زمانی که یک جریان از بین آن‌ها عبور می‌کند، شارژ می‌شوند. هر چه شدت جریان و ولتاژ بالاتر باشد، شارژ باتری نیز سریع‌تر است. گرچه برای این مقدارها یک آستانه خاصی وجود دارد. کنترلر شارژ (IC) با برابر بالا رفتن خطرناک شدت جریان مقابله می‌نماید.

چیپ کنترلر جریان کلی الکتریسیته ورودی و خروجی از باتری را تنظیم می‌کند. به‌طور کلی صحبت کنیم، کنترلرهای یونی لیتیومی با اندازه‌گیری جریان و ولتاژ سلول باتری و سپس تنظیم جریان ورودی، جریانی (به آمپ) که باتری با آن شارژ می‌شود را مشخص می‌کنند.

تاثیر چیپ کنترلر در fast charge

بعضی از کنترلرها از مبدل جریان مستقیم به جریان مستقیم (DC-to-DC) برای تغییر ولتاژ ورودی استفاده می‌کنند و انواع مدارهای یکپارچه مدرن‌تر مقاومت بین ورودی شارژر و پایانه را تنظیم می‌کنند تا روی بالا و پایین بردن جریان کنترل داشته باشند.

همچنین باید بگوییم مقدار جریانی که کنترلر شارژ جذب می‌کند، معمولا توسط بخش نرم‌افزاری گوشی شما دیکته می‌شود. پس در پاسخ به fast charge چیست باید بگوییم فناوری است که به دستگاه شما اجازه می‌دهد با سرعتی بیشتر از گذشته شارژ شود.

استانداردهای شارژ یو اس بی

جدول زیر نسل‌های مختلف یو اس بی و حداکثر توان آن‌ها را نشان می‌دهد.

استانداردهای شارژ USB در fast charge

پیشرفت دنیای فناوری از دهه 90 به بعد به شکلی پیش رفت که امروزه تمام گوشی‌های هوشمند از طریق یک کابل یو اس بی شارژ می‌شوند. دلیل آن هم مشخص است: جدا از سرعت این کابل‌ها، سطح استفاده و فراوانی‌شان نیز زیاد است.

یو اس بی یک استاندارد شارژ قدرتمند به اسم USB Power Delivery Specification دارد که در ادامه به مختصر آن را USB-PD می‌گذاریم. بسیاری از شرکت‌ها برای فناوری‌های فست شارژ خود از این استاندارد اما به شکل‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

استانداردهای شارژ سریع

در ادامه بررسی خواهیم کرد برندهای معروف چه استانداردهای فست شارژی دارند. برای هر شرکت یک جدول نیز کشیده ایم که حداکثر توان آن استاندارد را نشان می‌دهد.

فست شارژ ایفون از طریق استاندارد USB-PD

استانداردهای فست شارژ آیفون

بررسی استانداردهای fast charge را با اهالی کوپرتینو شروع می‌کنیم.

مزایا و نقاط ضعف fast charge در گوشی های آیفون

نقاط قوت

 • USB-PD یک استاندارد صنعتی است و تعداد روزافزونی از دستگاه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

نقاط ضعف

 • زمان خرید آیفون باید کمی بیشتر دست به جیب شوید. چون اپل شارژرهای سازگار USB-PD را در جعبه فروش بسیاری از گوشی‌های خود قرار نمی‌دهد.

آیفون‌های اپل، از نسل آیفون 8 تا آیفون‌های مدل 12 از USB-PD استفاده می‌کند. همان استاندارد صنعتی که توسط آیپد پرو، مک بوک 12 اینچی، کروم بوک پیکسل گوگل و لپ تاپ X1 Carbon لنوو استفاده می‌شود.

سازگاری بین دستگاه‌های مختلف بزرگ‌ترین مزیت است؛ چون USB-PD به هیچ کابل یا آداپتور خاصی نیاز ندارد.

سرعت شارژ

مهم نیست چه شارژر USB-C بخرید، چون باید زمان شارژ آیفون از قوانین اپل پیروی کنید. زمانی که شارژ باتری آیفون بین 0 تا 79 درصد است، شارژ سریع خواهد بود اما زمانی که به 80 درصد برسد متوقف می‌شود.

آیفون‌های با قابلیت فست شارژ، زمان استفاده از شارژرهای سازگار با استاندارد USB-PD می‌توانند در عرض 30 دقیقه 50 درصد (از 0 درصد) شارژ شوند.

شارژ سریع گوگل از طریق استاندارد USB-PD

اجازه دهید ببینیم آقای اینترنت در گوشی‌های خود از کدام استاندارد fast charge استفاده می‌کند.

شارژ سریع در محصولات گوگل

نقاط قوت

 • شارژر سازگار با استاندارد USB-PD قادر به استفاده با دستگاه‌های زیادی است.
 • گوگل داخل جعبه فروش گوشی‌های خود کابل و شارژر فست شارژ را هم قرار داده است.

نقاط منفی

 • حداکثر سرعت شارژ به سریعی دیگر شرکت‌ها نیست.

عملکرد fast charge در گوگل پیکسل

تمام گوشی‌های پیکسل از نسل ابتدایی Pixel 4a به بعد قادر هستند با استفاده از استاندارد USB-PD با سرعت 18 وات شارژ شوند. برای چنین سرعتی نیاز به کابل یا شارژر خاصی نیست.

سرعت شارژ

یک گوشی پیکسل می‌تواند سریعا از 0 تا تقریبا 80 درصد، سریعا شارژ شود؛ اما سرعت شارژ پس از آن کاهش پیدا خواهد کرد. این محدودیت در اکثر گوشی‌ها وجود دارد.

با استفاده از یک کابل و آداپتور 18 وات یا هر شارژر متفرقه دیگری با یک سرعت شارژ مشابه، می‌توانید با 15 دقیقه شارژ تا 7 ساعت از گوشی پیکسل خود استفاده کنید (البته استفاده غیر سنگین).

استاندارد Quick Charge کوآلکام

Quick Charge فناوری fast charge کوآلکام است که در جدول زیر نسل‌های مختلف آن را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

شارژ سریع کوالکام

نقاط قوت

 • یکی از متداول‌ترین استانداردهای شارژ
 • سازگاری عقب‌گرد با نسخه‌های قدیمی‌تر Quick Charge
 • تدابیر ایمنی داخلی برای جلوگیری از مشکل اتصال کوتاه و داغ شدن بیش از حد

شارژ سریع کوالکام

نقاط ضعف

 • Quick Charge 3.0 با USB-PD سازگار نیست.

استاندارد Quick Charge غول دنیای تراشه‌سازی کوالکام یکی از رایج‌ترین استانداردهای شارژ در بازار است. البته باید اشاره کنیم این استاندارد یک قابلیت انتخابی از فناوری سیستم روی چیپ کوآلکام مانند اسنپ‌دراگون 855، 845، 820، 620، 618، 617، 430 و انواع دیگر محصولات این شرکت است.

گوشی‌هایی مانند گلکسی اس 10 سامسونگ، پیکسل 3 گوگل و LG V40 ThinQ از این استاندارد استفاده می‌کنند؛ اما این فناوری محدود به پردازنده‌های اسنپ‌دراگون کوآلکام نیست؛ بلکه هر برند گوشی هوشمندی آزادانه می‌تواند از مجوز فناوری کنترلر توان Quick Charge استفاده نماید.

شارژ سریع

کوآلکام ادعا می‌کند استاندارد Quick Charge می‌تواند گوشی‌های هوشمند را در عرض 15 دقیقه کاملا شارژ کند و برای رسیدن شارژ به 50 درصد تنها به 5 دقیقه زمان لازم دارد.

در تستی که برای شارژ باتری بزرگ 4000 میلی‌آمپر ساعت گوشی Razer Phone 2 انجام شد، شارژر سازگار با استاندارد Quick Charge 4+ شارژ آن را در عرض فقط کمی بیشتر از یک ساعت از 18 درصد به 90 درصد رساند.

استانداردهای شارژ سریع Super-Fast Charging و Adaptive Fast Charging سامسونگ

نوبت شرکت کره‌ای رسید که دو استاندارد fast charge متفاوت دارد. در جدول بالا می‌توانید تفاوت راه‌حل‌های فست شارژ سامسونگ را مشاهده نمایید.

شارژ سریع سامسونگ

نقاط قوت

 • تجهیز تمام دستگاه‌های سامسونگ به آن
 • Adaptive Fast Charging با Quick Charge 2.0 و Super Fast Charging با استاندارد USB PD سازگار است.

نقاط ضعف

 • تدابیر محافظه‌کارانه سامسونگ برای بالا نرفتن زیاد سرعت شارژ

فناوری Fast charge در محصولات سامسونگ

استاندارد Adaptive Fast Charging سامسونگ منحصر به دستگاه‌های گلکسی این شرکت است. این استاندارد برخلاف استانداردهای فست شارژ Quick Charge و سایر رقبا، کاملا با تراشه اختصاصی این شرکت یعنی اگزینوس سازگار است. همان‌طور که می‌دانید، مدل‌های بین‌المللی دستگاه‌های سامسونگ از این تراشه استفاده می‌کنند.

سامسونگ با رونمایی از گوشی گلکسی اس 10 فایوجی استاندارد شارژ سریع Super Fast Charging را معرفی کرد. این گوشی یک باتری 4500 میلی‌آمپر ساعت دارد که با یک استاندارد شارژ USB Power Delivery 3.0 PPS می‌توانید آن را با حداکثر سرعت 25 وات شارژ کنید.

سرعت شارژ گوشی گلکسی نوت 10 پلاس سامسونگ حتی بیشتر است و از استاندارد Super Fast Charging 2.0 استفاده می‌کند. مدل‌های جدید اس 20 و نوت 20 نیز از همین نوع استاندارد از Fast charge استفاده می‌کنند.

گرچه برای شارژ دستگاه خود با سریع‌ترین سرعت ممکن نیاز به یک آداپتور خاص و یک کابل 5 آمپر دارید تا سرعت شارژ به 45 وات برسد.

سرعت شارژ

سامسونگ ارقام رسمی برای سرعت شارژ استانداردهای Adaptive Fast Charging یا Super Fast Charging خود منتشر نکرده است. اما در تست‌های ما با استفاده از استاندارد Super Fast Charging، شارژ کامل گوشی نوت 10 پلاس تقریا یک ساعت طول کشید.

استاندارد فست شارژ TurboPower موتورولا

شارژ سریع در موتورولا

نوبت موتورولا رسید.

نقاط قوت

 • تجهیز تمام دستگاه‌های موتورولا به این استاندارد
 • سازگار با استاندارد Quick Charge 3.0

fast charge در موتورولا

نقاط منفی

 • سرعت شارژ در حد بعضی از استانداردهای شارژ دیگر نیست.

استاندارد TurboPower موتورولا یک نسخه تغییر یافته از Quick Charge 3.0 است و دستگاه‌هایی مانند Moto G Power 2021 موتورولا از آن استفاده می‌کنند.

سرعت شارژ

موتورولا ادعا می‌کند TurboPower 30 می‌تواند در عرض 15 دقیقه 15 ساعت عمر باتری را به همراه داشته باشد.

استاندارد VOOC اوپو و Warp Charge وان پلاس

وان پلاس و اوپو دو برند خواهرخوانده هستند و در این بخش، استانداردهای fast charge آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

شارژ سریع در وان پلاس

نقاط قوت

 • خنک‌تر نگه داشتن دمای گوشی
 • یکی از سریع‌ترین استانداردهای شارژ
 • قرار دادن شارژر داخل جعبه فروش گوشی‌های هوشمند سازگار

نقاط قوت

 • کاملا اختصاصی

fast charge در وان پلاس

وان پلاس استاندارد شارژ سریع Warp Charge را دارد (در ابتدا Dash Charge نام داشت) که براساس فناوری شارژ سریع اوپو به اسم  VOOC ساخته شده است. این استاندارد ویژگی ممتاز گوشی وان پلاس 6 تی و تمام گوشی‌های دیگر وان پلاس از نسل وان پلاس 3 به بعد است.

اوپو نیز استاندارد شارژ با سرعت به مراتب بیشتر VOOC را توسعه داده است؛ اما تنها بعضی از گوشی‌ها مانند Oppo RX17 Pro از آن استفاده می‌کنند.

سرعت شارژ

شارژ کامل (0 تا 100 درصد) گوشی وان پلاس 9 پرو که از Warp Charge استفاده می‌کند، تنها 31 دقیقه طول می‌کشد.

اوپو ادعا می‌کند شارژ گوشی‌هایی که از استاندارد VOOC استفاده می‌کنند، پس از 30 دقیقه به 75 درصد خواهد رسید. زمانی که ما گوشی Oppo RX17 Pro را تست کردیم، شارژ آن از 0 درصد تا 40 درصد فقط 10 دقیقه طول کشید.

استاندارد شارژ سریع SuperCharge هوآوی

فناوری شارژ سریع در هوآوی

اجازه دهید ببینیم یکی دیگر از غول‌های چینی چه دستاوردی در زمینه fast charge و Super charge دارد.

نقاط قوت

 • سازگار با USB-PD
 • تدابیر امنیتی کامل
 • قرار دادن شارژر داخل جعبه فروش گوشی‌های هوشمند سازگار

نقاط منفی

 • سرعت بالقوه کمتر در مقایسه با بعضی از استانداردهای فست شارژ

شارژ سریع هوآوی

SuperCharge که استاندارد اختصاصی شارژ هوآوی است، در گوشی‌هایی مانند P40 Pro و P30 Pro، میت 20 پرو و P10 هوآوی استفاده شده است.

این استاندارد اندکی شبیه به Quick Charge است و برای دستیابی به سرعت شارژ بالاتر از ولتاژ‌های بالاتر از حد متوسط استفاده می‌کند.

سرعت شارژ

جدیدترین شارژر هوآوی طبق ادعای این شرکت، زمان استفاده از SuperCharge از سرعت شارژ حداکثر 135 وات پشتیبانی می‌کند؛ گرچه این شارژر هنوز عرضه نشده است. البته باید اشاره کنیم هوآوی اخیرا از سری nova 9 رونمایی کرد که مدل پرو این خانواده را با حداکثر سرعت 100 وات می‌توان شارژ کرد.

سخن نهایی

در مورد آینده فست شارژ باید بگوییم این فناوری سریعا در حال تحول است. می‌توان با اطمینان گفت فناوری شارژ سریع به‌زودی یک استاندارد جهانی خواهد بود و طی چند سال آینده به تدریج جایگزین شارژرهایی با سرعت شارژ متوسط خواهد شد.

گوشی‌ها به لطف استفاده از مدار یکپارچه، کنترلر‌های شارژ، آداپتورها و کابل‌های اختصاصی به‌زودی می‌توانند به جای چند ساعت، تنها در عرض چند دقیقه شارژ شوند.

هرچه فناوری شارژ سریع متحول می‌شود و در دسترس افراد بیشتری قرار می‌گیرد، رشد و بهبود آن بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد. در حال حاضر نمونه‌های اولیه‌ای از شارژرهای بسیار سریعی ساخته شده است. به‌عنوان مثال فناوری fast charge شیائومی HyperCharge می‌تواند یک باتری 4000 میلی‌آمپر ساعت را در 8 دقیقه شارژ کند. باید ببینیم با گذشت زمان این فناوری چه تغییراتی خواهد کرد و بازار و کاربران چه واکنشی نسبت به آن نشان خواهند داد.

دسته بندی مقالات بررسی سخت افزار موبایل و تبلت
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت