جدیدترین و مفیدترین ترفندهای تلگرام | چطور از تلگرام بیشترین استفاده را ببریم؟

نرخ موبایلنرخ موبایل
464 بازدید
12 عدد از جدیدترین و کاربردی ترین ترفندهای تلگرام

تا چند سال گذشته، تلگرام پیام رسان اصلی و رایج میان افراد محسوب میشد؛ تا اینکه به دلیل فیلترینگ دسترسی به آن محدود شد و کاربران به اپلیکیشن های دیگری همچون واتساپ روی آوردند. اما گذشت زمان نشان داد تقریبا هیچ اپلیکیشن دیگری وجود ندارد که بتواند جایگزین این پیام رسان سریع و قوی شود؛ حتی اگر فیلتر باشد. حالا تلگرام با بیش از 550 میلیون کاربر فعال در ماه، یکی از محبوب ترین اپلیکیشن ها در این حوزه محسوب میشود. اگر شما نیز بیشتر از هر پیام رسان دیگری از آن استفاده میکنید و میخواهید مثل یک حرفه ای، پیام ارسال نمایید، این محتوا برای شما است. در ادامه با 10 عدد از جدیدترین و کاربردی ترین ترفندهای تلگرام آشنا خواهیم شد.

12 عدد از مفیدترین ترفندهای تلگرام

1.       فوروارد پیام بدون ذکر نام

فوروارد پیام در تلگرام همواره با ذکر نام ارسال کننده آن همراه است. اما خوشبختانه تلگرام در نسخه اخیر خود قابلیتی را فراهم آورده تا در صورتی که تمایل به نمایش نام خود در بالای پیام ندارید، بتوانید به راحتی آن را حذف نمایید. چطور؟

فوروارد پیام بدون ذکر نام| ترفندهای تلگرام

دستتان را روی پیام موردنظر گذاشته تا انتخاب شود. سپس از نوار بالا، روی آیکون فوروارد- که شبیه به فلش است- ضربه بزنید. چت موردنظر که میخواهید پیام در آنجا ارسال شود را انتخاب نمایید. در این مرحله، بخشی از پیام فوروارد شده به شما نشان داده میشود. روی آن بزنید تا منویی در کنار آن باز شود. در این منو، گزینه Hide sender’s name را انتخاب کرده و دکمه ارسال را بزنید. پیام بدون ذکر نام شما فرستاده خواهد شد.

2.       ارسال تصویر بدون افت کیفیت

یکی دیگر از کاربردی ترین ترفندهای تلگرام، مربوط به ارسال تصاویر بدون کاهش کیفیت است. بدون شک همگی مطلع هستیم که ارسال تصاویر در این پیام رسان یا هر اپلیکیشن مشابه دیگری با افت کیفیت همراه خواهد بود. علاوه بر آن، میدانیم در صورتی که آن را به شکل فایل ارسال کنیم، کیفیت تغییری نخواهد کرد؛ اما قطعا تجربه ارسال تصویر به صورت فایل را دارید. اینکه این پروسه تا چه اندازه میتواند وقت گیر باشد. حتی ممکن است به دلیل اطلاع نداشتن از نام دقیق تصویر، دقیقه ها مجبور به گشتن در این بخش باشیم. ولی آیا میدانستید بدون نیاز به باز کردن فایل، باز هم میتوانید تصاویر باکیفیت ارسال کنید؟

یک چت به صورت دلخواه باز کنید، روی آیکون گیره کاغذ ضربه زده و عکس موردنظرتان را انتخاب نمایید. پس از انتخاب و فعال شدن تیک آبی بالای تصویر، آیکون سه نقطه که در بالا، سمت راست همین بخش قرار گرفته را لمس کنید. با انتخاب گزینه Send without compression، تصویر به صورت فایل و بدون افت کیفیت به راحتی ارسال خواهد شد.

3.       ارسال پیام بی صدا

حتما برایتان پیش آمده در جمعی میخواستید پیامی را ارسال کنید، اما میدانستید صدای نوتیفیکیشن پیام میتواند توجه همه را به خود جلب نماید. این مورد از ترفندهای تلگرام دقیقا مناسب چنین شرایطی است. با استفاده از این قابلیت به محض ارسال پیام دیگر صدا یا نوتیفیکیشنی برای مخاطب شما ارسال نخواهد شد. حالا چطور این کار را انجام دهیم؟

ارسال پیام بدون صدا| ترفندهای تلگرام

به چت موردنظر رفته و در کادر متن، پیام خود را بنویسید. سپس دست خود را روی دکمه ارسال گذاشته و نگه دارید تا دو گزینه در اختیارتان قرار بگیرد که یکی از آنها گزینه send without sound است و با انتخاب آن، پیام بدون هیچ صدایی برای مخاطب فرستاده خواهد شد.

4.       ارسال پیام زمان بندی شده

همانطور که در بخش قبلی عنوان شد، با نگه داشتن دست روی دکمه ارسال، دو گزینه برای شما نشان داده میشود که اولین مورد برای ارسال پیام بدون صدا کاربرد دارد و دومین آن، برای ارسال پیام زمان بندی شده.

منظور از پیام زمان بندی شده، پیامی است که شما برای تلگرام تعیین میکنید تا در چه تاریخ و ساعتی آن را برای مخاطب ارسال نماید. اگر باید پیام مهمی را در زمان مشخصی بفرستید اما به دلیل مشغله های فراوان یا هر علت دیگری، احتمال فراموشی این کار وجود دارد، این مورد از ترفندهای تلگرام برای شما به شدت مفید خواهد بود. برای این کار:

به چت موردنظر رفته و در کادر متن، پیام خود را بنویسید. پس از آن دست خود را روی دکمه ارسال گذاشته و نگهدارید تا دو گزینه برایتان نمایش داده شود. گزینه Schedule Messages درست مناسب چنین موقعیت هایی است. آن را انتخاب کرده و روز و ساعت مدنظرتان را مشخص کنید. سپس گزینه Send on … را انتخاب کنید تا تلگرام در تاریخ معین شده، پیام را به صورت خودکار ارسال نماید.

زمان بندی پیام ها در تلگرام

5.       ارسال تصویر زمان دار و حذف شونده

تلگرام با فراهم آوردن این قابلیت، تلاش کرده تا افراد آسان تر و بهتر از گذشته بتوانند حریم خصوصی خود را حفظ نمایند. در حقیقت، ممکن است در شرایطی قرار بگیریم که ناچار به ارسال تصویری در تلگرام هستیم، اما بنا به هر دلیلی تمایل داریم این عکس پس از یک بار دیدن، به صورت خودکار از چت حذف شود. این مورد از ترفندهای تلگرام کاملا مناسب چنین شرایطی است. با کمک این ویژگی میتوانید تصاویر را به صورت مدت دار و حذف شونده ارسال کنید و در عین حال ازحریم خصوصی خود نیز حفاظت کرده باشید. فقط کافیست:

از طریق آیکون گیره کاغذ روی تصویر موردنظر ضربه بزنید تا به صورت کامل روی صفحه نمایش نشان داده شود. سپس با کمک نوار ابزار که در پایین قرار دارد، آیکون دایره شکل شبیه به تایمر را لمس کنید. در این مرحله باید تعیین نمایید تصویر برای چند ثانیه برای مخاطب شما نشان داده شود. پس از آن با انتخاب گزینه Done و ارسال، تصویر به صورت زمان دار و حذف شونده فرستاده میشود.

تصاویر حذف شونده

6.       چطور با استفاده از تلگرام حافظه ابری شخصی خود را بسازید؟

تلگرام، اپلیکیشنی است که کارکرد خود را بر مبنای فضای ابری گذاشته است. این امر بدین معنا است که به جز چت های مخفی (Secret Chat) که end-to-end encrypt هستند، تمامی مواردی که ارسال یا دریافت میکنیم، در سرور آن نگهداری میشود. به همین منظور، محتواهای ما از طرق دیگر گجت ها- به جز گجت خودمان- قابل دسترسی است. بدون آنکه نیاز به آنلاین بودن گوشی وجود داشته باشد. همانطور که میدانید، به منظور دسترسی به پیام ها و حساب کاربری واتساپ در نسخه وب، نیاز به آنلاین بودن گوشی وجود دارد؛ اما خوشبختانه این امر در تلگرام منتفی است.

علاوه بر آن، تلگرام به کاربران خود اجازه میدهد تا پیام ها یا محتواهای چند رسانه ای را برای خود ارسال کنند. با استفاده از این قابلیت میتوانید به راحتی از آن به عنوان حافظه ابری خود استفاده نمایید.

برای این کار، پیام یا محتواهای موردنظر خود را انتخاب کرده از طریق آیکون فوروارد که در بالای صفحه نشان داده میشود، آن را به بخش Saved Messages ارسال نمایید تا ذخیره شود.

برتری دیگر، مربوط به بخش امکان آپلود محتواها در این بخش است. شما میتوانید محتواهای مدنظر را در این بخش آپلود کرده تا بعدها به آن دسترسی داشته باشید. این بخش کاملا خصوصی است و تنها خودتان به آن دسترسی خواهید داشت.

saved messages

7.       چت های خود را در فولدرهای جداگانه دسته بندی کنید

مورد بعدی در فهرست ترفندهای تلگرام که امتیاز این پیام رسان نسبت به واتساپ نیز محسوب میشود این است که به جز چت های خصوصی، از نوع دیگر چت ها نیز پشتیبانی میکند. منظور از دیگر چت ها، همان کانال ها، گروه ها با تعداد اعضای بالا یا چت با ربات است. بدون شک، وجود همه این موارد در فهرست صفحه اصلی، باعث میشود تا صفحه اصلی این پیام رسان بسیار شلوغ تر دیده شود؛ اما خوشبختانه تلگرام شرایطی را برای کاربران خود مهیا کرده تا از بروز این بی نظمی با استفاده از ساخت فولدرهای مختلف جلوگیری شود.

برای این کار:

تنظیمات (Settings) را باز کنید و روی Folders ضربه بزنید. Create a new folder را انتخاب کرده تا فولدر جدیدی را بسازید. در فیلد مربوطه نام فولدر را بنویسید و سپس در قسمت Add Chats، چت های موردنظرتان را انتخاب نمایید. روی دکمه آبی رنگ در پایین صفحه ضربه زده تا چت ها انتخاب گردند. سپس گزینه Save که در بالای نمایشگر واقع شده را لمس کنید تا تغییرات ذخیره گردند.

فولدرها در ترفندهای تلگرام

8.       اپلیکیشن را شخصی سازی کنید

یکی از مهمترین ترفندهای تلگرام مربوط به شخصی سازی این اپلیکیشن است. در واقع، تلگرام تنظیمات خود را به گونه ای توسعه داده تا کاربران از هر سیستم عاملی بتوانند آن را برای خود شخصی سازی نمایند.

برای مثال، Unigram نسخه ای غیر رسمی از تلگرام، توسعه داده شده برای ویندوز 10 است و کاربران میتوانند تنظیمات مواردی همچون تم، اندازه فونت و متن، مجموعه Emoji ها و … را متناسب با نیاز خود تغییر دهند.

بقیه کاربران از دیگر سیستم عامل ها نیز قادر خواهند بود این موارد و دیگر بخش ها را بر اساس انتظارات خود شخصی سازی کنند. تنها کافی است کمی زمان گذاشته تا بیشتر با قابلیت های به روز این پیام رسان آشنا شوید.

9.       چطور با استفاده از یک رمز، امنیت اکانت تلگرام را افزایش دهیم؟

در تنظیمات، قسمت موارد امنیتی، با یک گزینه فوق العاده جالب رو به رو خواهید شد و آن هم مربوط به رمزگذاری اکانت به منظور افزایش امنیت است. با استفاده از این قابلیت اکانت خود را از دسترس دیگران خارج خواهید کرد و تنها خودتان قادر به استفاده از اپلیکیشن در گوشی خواهید بود. این گزینه Passcode Lock نام دارد و فعال سازی آن بدین شکل است:

به Settings و سپس بخش Privacy and Security رفته و گزینه Passcode Lock را انتخاب نمایید. در صورتی که این گزینه را فعال سازید، اپلیکیشن از شما درخواست میکند تا یک رمز را وارد نمایید. پس از آنکه رمز را دو مرتبه وارد کردید، امنیت اکانت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده اید. در حقیقت، این ویژگی یکی از مهمترین ترفندهای تلگرام است.

البته لازم به ذکر است به هنگام وارد کردن رمز، میتوانید در بالا، سمت راست نمایشگر از میان دو گزینه PIN و Password یکی را انتخاب کرده و رمز را متناسب با آن انتخاب نمایید. رمز PIN متشکل از شماره است و رمز Password میتواند از حروف نیز تشکیل گردد.

پسورد در تلگرام

از طرف دیگر، در صورت فراموشی رمز، ناچار به حذف نصب اپلیکیشن خواهید بود که در این شرایط اطلاعات و Secret Chat را از دست خواهید داد. البته امکان برقراری دسترسی دوباره با استفاده از سنسور اثرانگشت یا تشخیص چهره در صورت پشتیبانی گوشی از این قابلیت ها وجود خواهد داشت.

10.   با کمک ربات های تلگرام، استفاده خود از این اپلیکیشن را به حداکثر برسانید

ربات های تلگرام، چت هایی هستند که بر اساس دستورات و درخواست های شما در یک چت، سرور به خصوص به صورت خودکار پاسخ هایی را برای شما فراهم می آورد. این یکی از بهترین راه ها برای استفاده حداکثری از این اپلیکیشن است. با کمک آنها میتوانید ایمیل های خود را بخوانید، از فید RSS خود، از اخبار روز مطلع گردید، با معنایی کلمات جدید آشنا شوید یا حتی در ویکی پدیا جستجو نمایید. در حقیقت، این مورد، یکی از مفیدترین ترفندهای تلگرام است که هر کاربر میتواند از آن بهره ببرد.

متاسفانه در حال حاضر جایگاه مشخصی برای پیدا کردن ربات های مدنظرتان وجود ندارد. از این رو، تنها امکان استفاده از آنها، جستجو در اینترنت یا ارسال آنها توسط دیگر کاربران است. علاوه بر آن، عده ای از کارشناسان معتقدند استفاده از ربات ها چندان کار عقلانی به نظر نمیرسد. به همین منظور، پیش از اضافه کردن آنها به فهرست چت های خود، حتما مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهید.

ربات های تلگرام

 

11.   میخواهید اکانت خود را برای همیشه حذف نمایید؟

تلگرام با بیش از 50 میلیون کاربر فعال در ماه، یکی از پیام رسان های پرکاربرد و محبوب میان افراد است. با این حال، بهتر است بدانید این میزان در واقعیت بسیار بیشتر است. افراد بسیاری تلگرام را نصب کرده اند؛ اما متاسفانه بنا به دلایل متفاوت مجبور به حذف آن و مهاجرت به واتس اپ شده اند. اگر شما نیز در شرایط مشابه هستید و میخواهید اکانت خود را برای همیشه از دسترس خارج کرده یا پاک کنید، در این بخش از ترفندهای تلگرام آن را به شما آموزش خواهیم داد. البته توجه داشته باشید در این مطلب، حذف اکانت این اپلیکیشن به صورت کامل آموزش داده شده است. در این ترفند، تنها به منظور یادآوری، نکات آن را صورت خلاصه در اختیارتان قرار خواهیم داد:

در تنظیمات تلگرام، بخش Privacy and Security را باز کنید. صفحه را به سمت پایین اسکرول کرده تا به بخش Delete my account برسید. با استفاده از این گزینه میتوانید انتخاب نمایید در صورت عدم استفاده، پس از چه مدت زمانی اکانت شما به صورت خودکار برای همیشه حذف گردد.

12.   تنظیم یادآور (Reminder)

یکی دیگر از قابلیت های این پیام رسان محبوب، تنظیم یادآور (Reminder) است و با کمک آن میتوانید مشخص کنید اپلیکیشن در چه ساعتی از روز، چه پیامی را به شما یادآور شود. برای این کار:

تنظیم یادآور در تلگرام

  • به بخش Saved Messages بروید.
  • در کادر متن، واژه موردنظر خود را تایپ نمایید.
  • دکمه ارسال را لمس کرده و دست خود را روی آن نگه دارید.
  • در این مرحله، عبارت Set a reminder نشان داده میشود. روی آن ضربه بزنید.
  • در این بخش قادر خواهید بود زمان موردنظر خود را انتخاب نمایید. این ویژگی یکی از مفیدترین ترفندهای تلگرام است.
دسته بندی مقالات بررسی ترفند ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت